500 plus – kto pyta nie błądzi czyli lista pytań nietypowych o świadczenie wychowawcze

500 plus – kto pyta nie błądzi czyli lista pytań nietypowych o świadczenie wychowawcze

Artykuł miesiąca

Nowy okres zasiłkowy dla 500+ spowodował, że na blogu i na mojej poczcie pojawiła się lawina pytań. Niczym małe i większe kule spadają podobnie jak płatki śniegowe…

 

Część „śnieżek” – pytań z lawiny mailowo – komentarzowej powtarza się i właśnie te pytania zebrałam w pewnego rodzaju listę – listę pytań nietypowych dotyczących 500+. Jak już pojawiła się lista, dopisałam do niej odpowiedzi /część z nich znajdziesz także w komentarzach pod różnymi postami/.

Zebrane razem może będą łatwiejsze do odnalezienia. Być może i Ty znajdziesz tutaj odpowiedź na swoje pytanie 🙂

Gotowi? Zaczynamy 🙂

1. Czy dotacja na wymianę pieca węglowego jest wliczana do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do 500+?

Nie. Nie jest to dochód wliczany do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do 500+, nie podlega zgłoszeniu.

2. Czy darowizna pieniężna jest wliczana do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do 500+?

Nie. Nie jest to dochód wliczany do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do 500+ nie podlega zgłoszeniu. Odprowadza się od niej podatek przewidziany treścią ustawy o podatku od spadków i darowizn, a nie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

3.Czy pieniądze otrzymane w spadku są wliczane do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do 500+ ?

Nie. Nie jest to dochód wliczany do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do 500+ i nie podlega zgłoszeniu.

4. Czy dochód ze sprzedaży akcji, obligacji lub innych papierów wartościowych wlicza się do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do 500+?

Tak.

5. Czy dochód ze sprzedaży mieszkania w 2017 roku to dochód uzyskany?

Nie.

6. Czy dochód ze sprzedaży mieszkania w 2016 roku wlicza się do dochodu rodziny?

Zasada: Tak. Dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości wlicza się do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do 500+ na pierwsze dziecko /na podstawie art. 3 ust. 1 a ustawy o świadczeniach rodzinnych w związku z art. 30 e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych/.

Wyjątek: Dochód ten nie wlicza się do dochodu rodziny, jeżeli został przeznaczony na realizację innych celów mieszkaniowych. Więcej na ten temat tutaj

7. Czy dodatek aktywizacyjny otrzymany w 2016 roku jest wliczany do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do 500+ na pierwsze dziecko na obecny okres zasiłkowy?

Tak.

8. Czy należy wskazywać, że ojciec dziecka pracuje za granicą, gdy matka samotnie wychowuje dziecko lub pozostaje w kolejnym związku (tak małżeńskim, jak i konkubinacie)?

Tak.

9. Czy stypendium szkolne otrzymane przez dziecko w roku 2016 jest wliczane do dochodu rodziny w obecnym okresie zasiłkowym?

Tak.

10. Czy należy zgłaszać organowi, który przyznał prawo do 500+ utratę dochodu z umowy zlecenie, gdy za kilka dni lub tygodni ponownie podpiszemy umowę zlecenie z tym samym zleceniodawcą?

Należy zgłosić wygaśnięcie umowy i podpisanie nowej wyłącznie jeżeli przerwa między nimi jest dłuższa niż 3 miesiące.

Post będzie ruchomy – będę dopisywać do niego kolejne Wasze pytania i odpowiedzi w miarę wolnego czasu. Od wczoraj wyłączona jest opcja zadawania pytań w komentarzach. Pytania można wciąż zadawać na profilu Przepisowej mamy na facebooku oraz mailowo.

Chciałabym odpowiedzieć na jak najwięcej z Waszych pytań, chciałabym również, by odpowiedź była wyczerpująca i rozwiewała wszystkie Wasze wątpliwości. Z tego względu na część pytań będę odpowiadała w formie nowych postów – oczywiście bez podawania Waszych danych czy treści Waszych maili. Na pytania o charakterze bardzo osobistym lub indywidualnym, odpowiem wyłącznie w formie indywidualnej porady prawnej – szczegóły

Mam nadzieję, że poza blogiem również będzie Wam się nadal dobrze do mnie pisało 🙂

Prawa do zdjęcia należą do: svklimkin

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ania
ania
4 lat temu

takie coś pownno być 1000 plus