Czy grozi Ci utrata 500+?

Czy grozi Ci utrata 500+?

Warto przeczytać

Nic nie jest nam dane raz na zawsze – ani zdrowie, ani uroda, ani miłość. Aby wciąż mieć to, czym obdarzył nas los, musimy o to zwyczajnie dbać.

Czy grozi Ci utrata 500+?

Brzmi banalnie? Owszem. Tak często jednak zapominamy o najważniejszych sprawach pędząc przez życie w szalonym tempie, że warto je przypominać.

Warto też odnieść słowa „nic nie jest dane raz na zawsze” do… 500+. W szczególności do 500+ przyznanego na pierwsze dziecko.

Sprawdź czy grozi Ci utrata 500+.

500+ na pierwsze dziecko na okres od 1.04.2016 roku do 30.09.2017 roku przyznawano na podstawie dochodów rodziny za rok 2014. Brano również pod uwagę zmiany, jakie zaszły od 2014 roku do chwili składania wniosku. A co ze zmianami, jakie zaszły już po złożeniu wniosku i otrzymaniu decyzji pozytywnej? Czy mają wpływ na dalsze pobieranie świadczenia? Czy trzeba je zgłaszać? O tym w dzisiejszym poście.

CZY KAŻDY NOWY DOCHÓD NALEŻY ZGŁOSIĆ?

Ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (a więc ta, która wprowadziła 500+) wyraźnie wylicza co zostanie uznane za tzw. dochód uzyskany (czyli doliczany do dochodu rodziny z roku 2014). Taki dochód trzeba zgłaszać za każdym razem, gdy uzyska go którykolwiek z członków rodziny.

Nie trzeba więc zgłaszać wszystkiego (hurra!), a sytuacje, które są wyszczególnione w art. 2 ust. 20 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci to katalog zamknięty (więc panie z MOPS-ów, GOPS-ów i innych instytucji) nie mogą do niego dopisać nic więcej 🙂

Poniżej historyjki, których bohaterowie (tak, tak – to również Wy, bo historyjki pisane są na bazie Waszych pytań) zastanawiają się nad tym, czy powinni powiadomić organ administracji o swojej nowej sytuacji (lub nowym dochodzie), czy też nie.

NOWE SYTUACJE I DOCHODY, O KTÓRYCH TRZEBA POWIADOMIĆ ORGAN ADMINISTRACJI,

KTÓRY WYDAŁ DECYZJĘ W SPRAWIE 500+

1. zakończenie urlopu wychowawczego

Ona, On i Ono. W chwili składania wniosku o 500+ Ona przebywała na urlopie wychowawczym, a On pracował i otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 1800 zł netto. Ich dochód na osobę wynosił 600 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia. 20 – ego grudnia 2016 roku Jej kończy się urlop wychowawczy, 21 – ego po raz pierwszy od dawna o 7 rano wyjdzie do pracy. Za swoją pracę będzie otrzymywać wynagrodzenie. Tym samym Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

2. uzyskanie prawa do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych

Ona, On i Ono. W chwili składania wniosku o 500+ On był zarejestrowany w urzędzie pracy bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych, a Ona pracowała i otrzymywała wynagrodzenie w wysokości 2100 zł netto. Ich dochód na osobę wynosił 700 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia. 1– ego grudnia 2016 roku urząd pracy przyznał mu stypendium dla bezrobotnych ze względu na podjęcie przez niego nauki zawodu. W ten sposób Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

3.uzyskanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej (czyli m. in. podpisanie umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub założenie firmy)

Ona, On i dwoje dzieci. W chwili składania wniosku o 500+ oboje byli zatrudnieni na umowę o pracę i otrzymywali wynagrodzenie w kwocie 1400 zł miesięcznie. Ich dochód na osobę wynosił 700 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia na oboje dzieci. 5 – ego grudnia 2016 roku On podpisał umowę zlecenie, z której będzie uzyskiwał miesięczny dochód w wysokości 400 zł. Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić, choć dochód tej rodziny nadal będzie mieścił się w kryterium ustawowym 🙂

4. uzyskanie zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej

Ona, On i dwoje dzieci. W chwili składania wniosku o 500+ oboje byli zatrudnieni na umowę o pracę i otrzymywali wynagrodzenie w kwocie 1500 zł miesięcznie. Ich dochód na osobę wynosił 750 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia na oboje dzieci. 5 – ego grudnia 2016 roku On przeszedł na emeryturę równocześnie pracując wciąż na pół etatu. Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

5.rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej lub wznowienie jej wykonywania po okresie zawieszenia

Ona, On i dwoje dzieci. W chwili składania wniosku o 500+ on prowadził firmę, a dochód przyjęty do dochodu rodziny wynosił 2000 zł netto. Ona miała zawieszoną działalność gospodarczą z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dziećmi, jednak popyt na bożonarodzeniowe aniołki spowodował, że postanowiła wznowić działalność. Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

6.uzyskanie świadczenia rodzicielskiego (zwanego inaczej „kosiniakowym”)

Ona, On i Ono. W chwili składania wniosku o 500+ Ona była zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych, a On pracował i otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 1800 zł netto. Ich dochód na osobę wynosił 600 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia. 6-ego grudnia 2016 roku na świat przyszło ich drugie dziecko. Ona przez rok czasu będzie otrzymywać tzw. „kosiniakowe” w wysokości 1.000 zł miesięcznie. Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

7. uzyskanie stypendium doktoranckiego

Ona, On i Ono. W chwili składania wniosku o 500+ On pracował i otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 2100 zł netto. Ich dochód na osobę wynosił 700 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia. Ona jest studentką studiów doktoranckich i właśnie zostało Jej przyznane przez Rektora stypendium doktoranckie. Takie stypendium nie może być niższe niż 60% minimalnego wynagrodzenia zasadniczego asystenta, więc Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

8. uzyskanie zasiłku macierzyńskiego przez rolniczkę lub rolnika

Ona, On i Ono. W chwili składania wniosku o 500+ uzyskiwali dochód z posiadanych przez siebie gruntów rolnych. 3-ego grudnia na świat przyszło ich drugie dziecko. Ona otrzyma prawo do zasiłku macierzyńskiego rolników (1000 zł miesięcznie). Ich sytuacja finansowa się zmieni, więc tą zmianę należy zgłosić.

9. uzyskanie zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej

Ona, On i Ono. W chwili składania wniosku o 500+ On pracował i otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 2100 zł netto. Ich dochód na osobę wynosił 700 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia. W listopadzie On utracił pracę, ale uzyskał prawo do zasiłku chorobowego. Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

CZY ZGŁOSZENIE ZMIAN SPOWODUJE UTRATĘ PRAWA DO 500+ NA PIERWSZE DZIECKO?

Niestety, jeżeli ze względu na zmiany dochód na osobę w rodzinie przekroczy kryterium ustawowe (800 zł/osobę miesięcznie lub 1200 zł/ osobę miesięcznie, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne), świadczenie na pierwsze dziecko przestanie przysługiwać od kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym uzyskano nowy dochód (a więc np. gdy nowy dochód uzyskano w listopadzie, 500+ nie będzie przysługiwać od grudnia).

JAKICH DOCHODÓW NIE MUSISZ ZGŁASZAĆ?

Nie musisz zgłaszać informacji o dochodzie, jaki Ty lub członek Twojej rodziny uzyskaliście w 2016 roku z tytułu:

  1. sprzedaży mieszkania

  2. otrzymania spadku (lub zachowku)

  3. otrzymania darowizny

  4. uzyskania odszkodowania

Te dochody będą jednak brane pod uwagę w przyszłym roku – gdy będziesz składać wniosek o 500+ na okres od 1.10.2017 roku.

DLACZEGO TRZEBA ZGŁASZAĆ ZMIANY W DOCHODACH RODZINY?

Niezgłoszenie zmian w dochodzie rodziny (zwłaszcza tych, które spowodują przekroczenie kryterium dochodowego na osobę w rodzinie) sprawi, że organ będzie mógł (po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania) zażądać od Ciebie zwrotu 500+ jako świadczenia nienależnie pobranego.

A skąd wziąć coś, czego już nie mamy?

Żeby nie było takich sytuacji, jeżeli tylko jesteś jednym ze „szczęśliwców”, którzy pobierają 500+ na pierwsze dziecko, pamiętaj, by czuwać nad tym, by tego nie utracić 🙂

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
kamila Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kamila
Gość
kamila

utrata zasiłku to moze być lipa