czy warto mieć psa?

czy warto mieć psa?

Artykuł miesiąca

Pies jest jednym z najchętniej wybieranych towarzyszy codzienności. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem zwierzaka lub przygarnięciem pupila ze schroniska, musisz pamiętać, że jest to wielka odpowiedzialność i poważna decyzja. Poniżej znajdziesz wady i zalety posiadania psa, dzięki czemu podjęcie odpowiedniego kroku będzie łatwiejsze. Czy warto mieć psa? Sprawdź poniżej.

Zalety posiadania psa

Powiedzenie, iż pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, zawiera w sobie dużo prawdy. Zwierzę może być kompanem codzienności dla osób samotnych, członkiem rodziny w której są dzieci, a także kompanem podróży bliskich i dalekich. Oto główne zalety posiadania psa:

  • Przyjaźń – psy przywiązują się do ludzi, lubią spędzać z nimi czas i towarzyszyć w codzienności. Pies jest wiernym przyjacielem, co jest niewątpliwie zaletą posiadania pupila. Miłość psa jest bezgraniczna i bezwarunkowa, dzięki czemu można być pewnym czworonożnego przyjaciela. Odpowiednio opieka i pielęgnacja sprawia, że psy mogą żyć nawet kilkanaście lat, a więc można zyskać dobrego przyjaciela na wiele lat.
  • Wsparcie – nie od dziś wiadomo, że kontakt z psem ma właściwości lecznicze. Pupil pomoże szczególnie osobom samotnym i z depresją.
  • Mobilizacja do ruchu – jednym z elementów opieki nad zwierzakiem są spacery. Jeśli chcesz zadbać o ruch i zmobilizować się do aktywności, pies Ci w tym pomoże. Niezależnie od pogody trzeba przecież kilka razy dziennie wyjść na spacer. Dla jednych będzie to zaleta, a dla innych wada.
  • Dostępność produktów online – do prawidłowej opieki nad psem potrzebne są kosmetyki i akcesoria pielęgnacyjne, karma, zabawki i inne psie akcesoria. Na szczęście wszystko to co najważniejsze, można kupić online, a więc bez wychodzenia z domu. Z pewnością jest to ogromna zaleta i ułatwienia dla posiadaczy czworonożnych przyjaciół. Warto stawiać na produkty dobrej jakości, znajdziesz je na stronie https://e-zoo.shop/.
  • Zalety dla dzieci – jeśli jesteś rodzicem, warto posiadać pupila, co może mieć pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Warto jednak pamiętać, że dziecko powinno być w odpowiednim wieku, posiadać wiedzę na temat tego, jak zachowywać się w stosunku do zwierzaka, aby obie strony były zadowolone i  bezpieczne. Zwierzę to nie zabawka. Opieka nad psem uczy dziecko odpowiedzialności, empatii, prawidłowego podejścia do zwierząt.

Posiadanie pupila to rozwiązanie pełne zalet, które jednak nie jest pozbawione wad. Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.

Wady posiadania psa

Jedną z największych wad posiadania psa, jest konieczność zapewniania mu odpowiedniej opieki podczas wyjazdów wakacyjnych i podróży. Oczywiście, można zdecydować się na zabranie pupila ze sobą, chociaż czasami może okazać się to niemożliwe. Jeśli pies ma zaufanie do znajomych lub członków rodziny, wówczas problem nie jest aż tak trudny do rozwiązania. W takich sytuacjach pupila można zostawić pod opieką zaufanych osób. Jeśli jednak zwierzak jest mocno przywiązany do właściciela i nie ufa innym, problem jest dość poważny.

Warto pamiętać, że odpowiednie wychowanie psa ma duże znaczenie. Ciągnięcie na smyczy, bałagan w domu, uszkodzenie roślin w ogrodzie, to tylko niektóre przykłady zachowań psów, które nie mają zapewnionej dobrej opieki i prawidłowego szkolenia. Trzeba wiedzieć, jak odpowiednio zająć się psem i poświęcić czas.

Wizyty u weterynarza, spacery, pielęgnacja – to wszystko zabiera czas i powoduje koszty. Są to kolejne wady posiadania psa, których nie da się ukryć. Opieka nad pupilem jest kosztowna i czasochłonna, a więc przed podjęciem decyzji o przyjęciu psa pod swój dach, warto zrobić kalkulację i określić, czy jest to dobre rozwiązanie.

Czy warto mieć psa?

Posiadanie psa posiada wiele zalet i kilka wad. Z pewnością nie jest to rozwiązanie dla każdego. Przyjęcie pupila pod swój dach to bardzo ważna decyzja, którą należy przemyśleć. Warto zrobić bilans kosztów, sprawdzić, czy można poświęcić zwierzakowi wystarczającą ilość czasu w ciągu dnia. Z pewnością warto mieć psa, ale trzeba również dysponować odpowiednią ilością czasu i pieniędzy, aby zapewnić mu odpowiednią opiekę. Aby przekonać się o zaletach i wadach tego rozwiązania, warto zgłosić się na ochotnika, gdy znajomi lub bliscy poszukują chwilowej opieki dla swojego psa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments