Jak otrzymać 500+ na noworodka?

Jak otrzymać 500+ na noworodka?

Promocja i Reklama

Zasady są jasne, gdy wniosek o 500+ składany jest przed rozpoczęciem okresu zasiłkowego (a więc przed 1 października) lub w pierwszym miesiącu trwania tego okresu. Wnioskodawca w treści wniosku wskazuje dziecko lub dzieci, jakie posiada i wychowuje i na które z nich chce otrzymać świadczenie począwszy od października jednego roku aż do września kolejnego.

Jak otrzymać 500+ na noworodka?

Co jednak, gdy sytuacja rodzinna zmieni się w trakcie okresu zasiłkowego? Czy i kiedy rodzic noworodka może złożyć wniosek o 500+? Czy musi czekać aż rozpocznie się kolejny okres zasiłkowy?

Jak otrzymać 500+ na nowo narodzone dziecko? I jak zrobić to tak, by odbyło się to jak najszybciej?

Powiedzenie, że „czas to pieniądz” sprawdza się w tym przypadku idealnie.

Aby jak najszybciej otrzymać świadczenie na nowego członka rodziny, należy w pierwszej kolejności zadbać o wszystkie formalności związane z jego rejestracją.

DZIECKO MUSI BYĆ ZAREJESTROWANE

Nie można uzyskać prawa do 500+ na dziecko, które jeszcze się nie narodziło. Nie ma też możliwości, by uzyskać prawo do 500+ na dziecko, któremu nie nadano jeszcze oficjalnie imienia i nazwiska

Dopóki bowiem imię (lub imiona) i nazwisko maluszka nie zostaną wpisane do jego aktu urodzenia i nie zostanie nadany mu numer PESEL nie ma możliwości, by ubiegać się o świadczenie na to właśnie dziecko.

O tym, jak najszybciej zarejestrować maluszka w USC i uzyskać jego numer PESEL przeczytasz tutaj.

Wniosek o świadczenie wychowawcze na noworodka możesz złożyć osobiście, przez Internet /bankowość elektroniczna oraz e-PUAP/ lub wysyłając formularz Pocztą.

SKŁAD RODZINY

W treści wniosku musisz wskazać dane wszystkich członków swojej rodziny.

Pamiętaj,by:

  1. nie wnioskować kolejny raz na to samo dziecko 😉

  2. nie wpisywać w składzie rodziny swoich rodziców,teściów, babci,

  3. dołączyć do wniosku wyrok sądu zasądzający alimenty na dziecko lub ugodę zawartą przed mediatorem lub notariuszem zaopatrzoną w klauzulę wykonalności jeżeli nie będziesz wychowywać maluszka wspólnie z jego ojcem. Pisałam o tym tutaj.

WYROK LUB UGODA ALIMENTACYJNA A TERMIN ZŁOŻENIA WNIOSKU I WYPŁATY 500+

Co w sytuacji, gdy maluszek przyjdzie na świat, „przejdzie” proces rejestracji w USC, ale nie została jeszcze uregulowana kwestia alimentów od drugiego rodzica? Czy masz czekać ze złożeniem wniosku o 500+? Nie. Ale zarazem nie możesz też zwlekać z uregulowaniem obowiązku alimentacyjnego wobec maluszka.

Złożenie wniosku bez wymaganego wyroku zasądzającego alimenty lub bez ugody wraz z klauzulą wykonalności nadaną przez sąd oznaczać będzie wyznaczenie przez organ administracji /a w praktyce przez panią w urzędzie/ terminu 3 miesięcy do uzupełnienia braków formalnych/, a więc do dostarczenia wyroku sądu lub ugody z klauzulą wykonalności/.

Także i w tym wypadku 500+ na noworodka może przysługiwać Ci już od miesiąca złożenia wniosku, ale tylko wówczas, gdy już w tym miesiącu drugi rodzic będzie zobowiązany do zapłaty alimentów /i oczywiście, jeżeli spełnione są pozostałe warunki uprawniające do świadczenia/. Z tego względu warto rozważyć najszybszą drogę do uregulowania obowiązku alimentacyjnego wobec maluszka – zawarcie ugody alimentacyjnej.

Jeżeli zdecydujesz się na zawarcie ugody przed mediatorem, chętnie pomogę – jestem stałym mediatorem sądowym przy Sądzie Okręgowym w Krakowie. Więcej informacji tutaj i tutaj oraz na liście mediatorów sądowych przy Sądzie Okręgowym w Krakowie /dostępna tutaj/.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
paweł Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
paweł
Gość
paweł

no jak trzeba zozyć wniosek