To może być Twoje dziecko

To może być Twoje dziecko

Promocja i Reklama

Zdarzyło Ci się zostawić dziecko pod opieką babci, ciotki, sąsiadki, koleżanki? A może to Ty zostałaś poproszona o opiekę nad czyjąś pociechą? Na chwilę, na kilka godzin, na noc? Nie uwierzę, gdy powiesz, że żadna z tych sytuacji nigdy nie miała miejsca 🙂

To może być Twoje dziecko

A czy myślałaś czasem co się stanie, jeżeli dziecko w tym czasie złamie rękę, wypije płyn do mycia naczyń albo dojdzie do jeszcze większego nieszczęścia?

Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz ze swoją kilkuletnią pociechą, chcąc skorzystać z zimowej aury. Razem z Tobą jedzie koleżanka ze swoim synkiem. Nie jedziecie daleko, ot – godzinka, może półtorej od domu. Ale jedziecie tam, gdzie obok są las, jezioro, przestrzeń do wybiegania się przez dzieciaki.

Dzień po przyjeździe odbierasz telefon. Musisz odebrać z pracy dokumenty. I musisz to zrobić teraz zaraz już. Możesz pojechać i wrócić. W tę i z powrotem nawet wliczając korki nie zajmie Ci to więcej niż 3, może 4 godziny. Pojawia się pytanie: co zrobić z dzieckiem? Czy ciągnąć je ze sobą, czy może zostawić pod opieką koleżanki? Zabrać – źle, zostawić – też źle. Zabierzesz – dziecko się zmęczy niepotrzebną podróżą, zostawisz – przerzucisz odpowiedzialność za dziecko na koleżankę. Będziesz zamartwiać się przez całą drogę…

Nie wiem co bym zrobiła w takiej sytuacji, może uparłabym się, żeby ktoś te wszystkie dokumenty zeskanował i wysłał mi na maila? Może pojechałabym i zabrałabym swoją córeczkę ze sobą? A może nie?

Załóżmy, że Ty decydujesz się na to, by jechać sama. Dziecko zostaje przecież ze swoim kolegą. Oboje będą pod opieką drugiej mamy, nic złego się przecież stać nie może.

A jednak. Wracasz i dowiadujesz się, że koleżanka zabrała dzieci na ślizgawkę na jeziorko. I że lód się załamał, a Twoje dziecko wpadło do lodowatej wody i spędziło w niej kilkanaście minut czekając na wyciągnięcie. Efekt – gorączka, wyziębienie, kaszel, widmo zapalenia płuc i odmrożeń.

Jesteś zarazem przerażona, wściekła, rozgoryczona, rozżalona? Szlag Cię trafia na nieodpowiedzialność koleżanki i czujesz, że nigdy już nikomu nie powierzysz swojej pociechy? Nie dziwię się, myślę, że mój wrzask w takiej sytuacji słyszeliby mieszkańcy wsi w obrębie najbliższych 20 kilometrów.

Krzyk to jednak oznaka słabości, wyraz nerwów i desperacji, a tu trzeba spokoju (przede wszystkim dla dziecka, które już i tak miało stresujący dzień) i chłodnej analizy zdarzeń i ich konsekwencji.

I tu dochodzimy do sedna problemu: Jaka odpowiedzialność ciąży tak naprawdę na osobie, której powierzamy nasze dziecko?

Odpowiedzialność karna? Tak, zdecydowanie. Odpowiedzialność cywilna? Ależ owszem. Dziś kilka słów o odpowiedzialności karnej.

Znalazłam dwa przepisy, które wyraźnie mówią o odpowiedzialności karnej osoby, która zobowiązała się do opieki nad dzieckiem, a z tej opieki się nie wywiązała.

Jednym z nich jest art. 106 kodeksu wykroczeń. Wprowadza on karę grzywny lub nagany za dopuszczenie do przebywania przez dziecko w wieku do 7 lat w okolicznościach niebezpiecznych dla jego zdrowia przez osobę, która zobowiązała się do opieki nad nim.

W opisanej powyżej sytuacji do takiego wykroczenia na 100% doszło – pięcioletnie dziecko zostało pod opieką osoby dorosłej, która dopuściła do tego, by znalazło się na cienkiej tafli lodu i wpadło do zimnej wody.

Pytanie brzmi czy zawiadomimy o tej sytuacji odpowiednie organy (policję lub prokuraturę). Czy przeważy myślenie, że na szczęście nic się nie stało, dziecko nie utopiło się, jest całe, może nie do końca zdrowe, ale całe, czy może wściekłość tak wielka, że jeszcze z dzieckiem zawiniętym w koce pojedziesz do najbliższego komisariatu.

Na pewno trzeba się zastanowić nad tym czemu koleżanka pozwoliła na to, by dzieci weszły na lód. Czemu zabrała je nad jeziorko, a nie na spacer po lesie?

Może po Twoim wyjeździe wypiła sobie 2 piwka, które zaszumiały jej w głowie i sprawiły, że tak naprawdę nie powinna w ogóle zajmować się dzieckiem? A może nie? Może po prostu nie pomyślała, że tafla lodu będzie tak kusząca dla Twojego szkraba, że wbiegnie nań radośnie nim zdąży zareagować?

Od odpowiedzi na takie pytania zależy czy popełniła wykroczenie umyślnie, czy nieumyślnie. Bo niewątpliwie takie wykroczenie popełniła. Od strony prawnej nie ma znaczenia, że dziecku nic się w sumie nie stało. Tu wystarczy sam fakt niedopełnienia obowiązku opieki, który stworzył niebezpieczeństwo uszkodzenia zdrowia dziecka.

Innym przepisem, który mówi o odpowiedzialności osoby zobowiązanej do opieki m. in. nad dzieckiem jest art. 160 kodeksu karnego. Mówi on o tym, że narażenie człowieka (a więc także dziecka) na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności. W wypadku osoby zobowiązanej do opieki kara taka wynosi od 3 miesięcy do 5 lat.

W stworzonej przeze mnie historyjce o dziecku, pod którym pękła lodowa powierzchnia jeziorka, na pewno zaistniało bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Dziecko mogło przecież się utopić.

Myślicie, że wybrałam zbyt drastyczny przykład? A co powiecie np. na „lekkie” ubranie dziecka przez ciocię w mroźny zimowy dzień? Albo na niepodawanie przez nianię leków, jakie zalecił dziecku lekarz? A co na trzymanie środków chemicznych w zasięgu dziecka przez przyjaciółkę, u której bywa Twoje dziecko?

To tylko przykłady, ale trzeba pamiętać o tym, że narażanie dziecka na jakiekolwiek niebezpieczeństwo grozi odpowiedzialnością karną. Także przez osobę, która opiekuje się dzieckiem nie jako rodzic, wychowawca czy niania. Także wtedy, gdy opieka trwa kilka minut.

Przy dziecku – małym i dużym – trzeba mieć oczy naokoło głowy. Ale te oczy nie mogą koncentrować się tylko na dziecku, muszą też dostrzegać niebezpieczne rzeczy i sytuacje i przekazywać do naszych głów sygnał, że trzeba je eliminować.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Milena Gryfińska Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Milena Gryfińska
Gość
Milena Gryfińska

no raczej moje bo kogo ?