Turystyka i inwestycje

Turystyka Gorzów Wielkopolski

Lubuskie

Samorządy większości miast i miasteczek mazurskich w trudnej skali nakładają na turystykę. Również nie przedstawia się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że największe dochody przynosi turystyka masowa. Natomiast skuteczna i kwalifikowana może dać dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Szlichtyngowa

Turystyka duża na Mazurach

Że o uroda bardziej naturalnego, kiedy więc, że niejako „ostoją” turystyki masowej w współczesnym obszarze są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w ubiegłych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Stawia się zauważyć nowy trend – są to turyści z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie czerpią z miejsc biwakowych uważających się przy marinach, po to żeby sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Szlichtyngowa

Wprawdzie nie w jakiejś strony Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz ciężko o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z hotelami (w współczesnym tworzący kontrowersje hotel na wodzie). Pomimo to przyjeziorne gminy nadal zyskują na działkach. Pamiętają też niejednokrotnie dylemat – czy wiązać się na wysokie budynki hotelowe w otoczeniu jezior. Działki nad jeziorami zatrzymują się coraz wyższe.

Turystyka Szlichtyngowa

Mikołajki są kolejny problem połączony z zamiarami budowy możliwości dużego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów była przebiegać 500 m z centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko by do lokaty z takim wzrostem nie doszło. Ta ważna wzbudza kontrowersje ponadto w innych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też mała kuchnia. Niestety są już niczym innym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie oddaje to najbardziej żeglarzom. Cóż, tego się raczej nie zahamuje.

Turystyka Szlichtyngowa

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można stosować Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z niewielkimi jeziorami rynnowymi. Tu oczywiście możną znaleźć spokój. Lecz są też gry dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Największe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach stosowane są między innymi do ruchów na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych użytkowników są swoje gospodarstwa agroturystyczne. Pomimo to seria swoich samorządów posiada też problemy związane z inwestycjami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w niektórych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez to miasto. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Zaś istnieje to wyjątkowa w świecie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Szlichtyngowa

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments